سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • اعلام جدیدترین رتبه بندی کشورها توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)

     رتبه 94 وضعیت ICT ایران بین 166 کشور

     کد: 15601
     تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
     منبع خبر: خبرگزاری فارس
     تعداد بازدید: 910
     اتحادیه بین‌المللی مخابرات جدیدترین رتبه بندی جهانی کشورها در سال 2014 را بر اساس شاخص توسعه (IDI) منتشر کرد. طبق این اعلام‌، درصد خانوارهای دارای رایانه در ایران حدود 44.6 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت 35.8 درصد است.

      به گزارش فارس، هفته گذشته، اتحادیه  بین المللی مخابرات (ITU) در سمپوزیوم بین المللی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات  (WTIS2014) ، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.

     در این مراسم که زاو، دبیر کل جدید ITU و سانو رئیس ITU-D و نمایندگان 166 کشور جهان حضور داشتند، 10 کشور برتر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) معرفی و از کشور دانمارک به عنوان رتبه اول و از کشور کره‌جنوبی به عنوان کشوری که در چندین دوره متوالی رتبه ممتاز را کسب کرده بود، تقدیر به عمل آمد.
      
     دانمارک، کشور نخست در توسعه ICT
     در بخش ارزیابی کشور ها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بین 166 کشور 3 رتبه اول توسعه یافته‌ترین کشورها به ترتیب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز 8.87 و 8.86 و 8.67 از سقف 10 امتیاز تعلق دارد . 30 کشور اول در این رتبه بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استرالیا، بحرین، کانادا، ژاپن، چین، نیوزلند، سنگاپور و ایالات متحده هستند.
     ایران نیز در این ارزیابی با سه پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 4.29 قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 0.27 افزایش امتیاز داشته و رتبه 15 را در میان 29 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی، ژاپن،  استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.
     وضعیت ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبکه دارای تعداد مشترکین تلفن ثابت 38.3 نفر و تعداد مشترکین تلفن همراه 84.2  نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت کشور می باشد. همچنین سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر کاربر اینترنت در این کشور حدود 4.6 کیلوبیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته با رشد 31.3 درصدی مواجه بوده است.
     اتحادیه بین المللی مخابرات، درصد خانوار های دارای رایانه در ایران را حدود 44.6 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت را حدود 35.8 درصد اعلام کرده است.
      
     عقب افتادگی ایران در توسعه پهن باند
     در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران 31.4  درصد است.  ضریب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور 5.6  درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور 2.5 درصد درج شده است. این گزارش حاکی است، به اعتقاد صاحبنظران، بیشترین عقب افتادگی کشور ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار بوده است که این عدم توسعه منجر به کاهش رتبه بندی کل کشور شده است.
     کارشناسان بر این باورند که با اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترک هستند، این دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکان پهن¬ باند سیار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آینده شاهد جهش مناسبی در رابطه با این مقدار باشیم که این موضوع می¬تواند رتبه ایران را به میزان زیادی در این رده بندی افزایش دهد.
      
     بیش از 84 درصد ایرانی ها سواد فاوا دارند
     در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد 86.3  درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 55.2 درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 84.3 درصد در کل کشور است.
     همچنین اتحادیه بین المللی مخابرات، در حوزه متوسط قیمت دسترسی کاربران به اینترنت پهن باند، جایگاه 37 جهان را به ایران اختصاص داده است.
     در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G می باشد متوسط قیمت دسترسی کاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 11.4 دلار اعلام شده است که در این بخش کشور ما در جایگاه 87 جهان قرار گرفته است .
     در کنار پارامتر قیمت ، شاخص درصد به GNI ( درآمد خالص ملی ) نیز آمده است که بر اساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باند ITU هدف گذاری، نیل به عدد کمتر از 5% در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 2.37 % اعلام شده است لیکن باید توجه داشت بعلت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5% است.
      
     رشد دو برابری تعداد کاربران کشورهای در حال توسعه
     بر اساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات، تعداد کاربران اینترنت در کشورهای درحال توسعه در طی پنج سال گذشته دو برابر شده و دو سوم مردم آنلاین به اینترنت در جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.
     همچنین، از 4.3 میلیارد نفری که هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند، 90درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می‌کنند.
     در بخش تلفن همراه ، گزارش تخمین می‌زند که تا انتهای سال 2014، هفت میلیارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که این میزان تقریباٌ معادل جمعیت جهان است.
     این گزارش تاکید می‌کند که هم اکنون، در حدود 450 میلیون نفر از مردم جهان در مکان هایی زندگی می‌کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد.
     پهنای باند اینترنت بین‌الملل به میزان زیادی توسعه یافته  و سهم کشورهای درحال توسعه از 9 درصد در سال 2004 به 30 درصد در حال حاضر رسیده است. اما پایین بودن پهنای باند اینترنت بین‌الملل در کشورهایی با حداقل اتصال، یکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در این کشورها است.
     بر اساس این گزارش، حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن همراه استفاده می‌کنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبکه‌های پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسی دارند.همچنین، به‌طور متوسط 43.6 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 خانوار ها در کشور های توسعه یافته و 31 درصد در کشور های در حال توسعه هستند.
     نرخ رشد مشترکین پهن باند سیار به عنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از 2 درصد در سال 2007 میلادی، به عدد متوسط 32 درصد رسیده است که سهم کشور های توسعه یافته 83.7 درصد و در حال توسعه 21.1 درصد و کمتر توسعه یافته 6.3 درصد می باشد.
     نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می شود. همچنین سرویس ویکی پدیا ( دانشنامه علمی ) به عنوان پر مخاطب ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا انتهای سال 2013  در قالب 287 زبان بروز رسانی شده است .
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان