سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • امضای تفاهم نامه همکاری برای ایجاد شهر هوشمند در قم

     کد: 25179
     تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
     منبع خبر: دبیر سازمان
     تعداد بازدید: 109
     تفاهم نامه همکاری بین ستاد شهر هوشمند شهرداری قم با اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان قم و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان قم برای ایجاد شهر هوشمند به امضا رسید.
     تفاهم نامه همکاری سه جانبه ایجاد شهر هوشمند قم
      
     سید حسن هانی در این مراسم با اشاره به لزوم ارائه خدمات غیرحضوری به مردم اظهار کرد: باید براساس برنامه ششم توسعه هر سال 12.5 درصد از مراجعات مردم به سازمان‌ها کاسته شود و این مساله تنها با ارائه خدمات غیرحضوری ممکن است.
      
     وی ادامه داد: تاکنون شهر قم به صورت مناسب اداره نشده و خدمات به صورت شایسته در اختیار مردم قرار نگرفته است، در این راستا باید شهر به صورت هوشمند اداره شود و فناوری اطلاعات در این زمینه رکن اصلی است.
      
     مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان قم افزود: ریزترین اطلاعات با سامانه‌ها در حال جمع آوری و تحلیل است، اکنون بسیاری از اقدامات همچون کنترل ترافیک، آبیاری و هدایت خودروها به صورت سنتی انجام می‌شود، در حالی که لازم است از فناوری جدید برای بهبود این فرآیندها استفاده شود.
      
     هانی تعداد تراکنش‌های روزانه بانکی را 50 میلیون تراکنش دانست و تصریح کرد: این تراکنش‌ها از تعداد سفرها و مصرف سوخت کاست، تسری چنین خدماتی به بخش‌های دیگر موجب افزایش کیفیت زندگی می‌شد.
      
     سعید مشهدی، رئیس نظام صنفی رایانه ای استان قم نیز در این مراسم، آماده سازی بهترین زیرساخت ها و امکانات خدمت رسانی به زائران و مجاوران حرم اهل بیت(علیهم السلام) را زیبنده استان قم دانست و ابراز داشت: تمامی مراحل هوشمند سازی از ارائه ایده تا پیاده سازی و اجرای آن ها، نیازمند سامانه ای هوشمند است که این فرایند را به درستی میان ذی نفعان از جمله شرکت های خصوصی توزیع کند.
      
     وی، راه اندازی سامانه متمرکز تبادل اطلاعات را موجب مکانیزه شدن فرایندها و عدالت اجرای پروژه های شهری دانست و تاکید کرد: از این پس، کلیه فرایندهای اداری ارائه و پی گیری ایده های شهری و اجرای آن توسط این سامانه صورت خواهد گرفت که در فاز اول شامل دو بخش خصوصی و نهادهای حاکمیتی و شهرداری است و در فاز بعدی، از ظرفیت عموم مردم برای دریافت ایده و تعامل ارائه خدمات استفاده خواهد شد.
      
     مشهدی در پایان اظهار امیدواری کرد امضای این تفاهم نامه، گامی به سوی معرفی قم به عنوان قطب شهر هوشمند و الگویی برای سایر شهرها باشد.
      
     همایون یزدان‌پناه، رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم در این مراسم با اشاره به امضای این تفاهم نامه همکاری از سوی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان قم به نمایندگی از بخش خصوصی، اداره کل فناوری اطلاعات استان به نمایندگی از بخش دولتی و ستاد هوشمندسازی شهرداری قم به عنوان نماینده حوزه شهری، ابراز امیدواری کرد همکاری بخش خصوصی و دولتی با شهرداری زمینه ساز برداشته شدن گام های بلندی به سوی تحقق اهداف در حال تدوین در راستای هوشمندسازی شهر قم شود.
      
     وی باتاکید بر آغاز مطالعات و اقدامات لازم جهت طراحی نقشه راه اجرای پروژه شهر هوشمند در استان قم، اظهار داشت: در کنار این اقدامات،  فعالیت هایی نیز به ویژه در بخش نرم افزاری با همکاری بخش خصوصی در حال اجراست که آماده سازی زیرساخت سامانه تبادل خدمت میان سازمانی و سامانه سکوی ارائه خدمات الکترونیکی یکپارچه در سطح شهر، از جمله آنهاست.
      
     یزدان پناه در پایان خاطرنشان ساخت: برای عملیاتی سازی این تفاهم نامه، امروز از سامانه متمرکز تبادل اطلاعات ادارات، سازمان ها و شرکت های خصوصی رونمایی خواهد شد. با راه اندازی این سامانه، تمامی اطلاعات خدمات مورد نیاز ادارات و نهادهای دولتی در اختیار شرکت های خصوصی بومی استان قم قرار خواهد گرفت که بهره مندی از این اطلاعات،  موجب رونق بیشتر کسب و کارهای بخش خصوصی فعال در حوزه آی تی خواهد شد.
      
     امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد شهر هوشمند قم
      
     امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد شهر هوشمند قم
      
     امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد شهر هوشمند قم
      
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان