سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • گفتگو با افشین آشوری عضو شورای مرکزی و رئیس هیات مدیره سازمان نصر استان زنجان؛

     صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه راهکاری ارز آور برای ICT است

     کد: 25156
     تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
     منبع خبر: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 219
     سازمان نظام صنفی رایانه ای استان زنجان در آستانه برگزاری نمایشگاه الکامپ استانی در تاریخ 3 تا 7 مهر ماه قرار دارد و تاکنون نیز موفق به انعقاد چندین تفاهم نامه موفق با پارک علم و فناوری زنجان، اتاق بازرگانی و همچنین تفاهم نامه همکاری پایش و کنترل سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات میان هشت نهاد حاکمیتی، اجرایی، نظارتی و بخش خصوصی شده است. با این وجود اعضای سازمان به دلیل نوسانات اخیر نرخ ارز دچار مشکلات اقتصادی شده اند و سازمان نصر استان زنجان نیز در تلاش است با ارائه راهکارهایی مانند معافیت های بیمه و مالیاتی، صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه و استفاده از فرصت های ناشی از ارز دیجیتال در جهت رفع و تسهیل شرایط کنونی برای اعضا گام بردارد.
      
      
     به گزارش روابط عمومی سازمان نصر کشور، افشین آشوری عضو شورای مرکزی و رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان زنجان با اشاره به سایه سنگین نوسانات نرخ ارز در برگزاری نمایشگاه الکامپ زنجان از دشواری های برپاسازی یک نمایشگاه تخصصی و استانی گفت: مشکلات اقتصادی برای تمامی کسب و کارها در سراسر کشور وجود دارد و برگزاری نمایشگاه تخصصی و استانی در این شرایط کار را با سختی های بیشتری همراه می سازد. شرکت ها و فروشگاه ها از نظر اقتصادی و توان مالی در تنگنا قرار دارند و حتی در آستانه تعطیلی هستند باید با حمایت و یاری دولت فشارها را از روی بدنه بخش خصوصی کاهش داد و با معافیت های بیمه و مالیاتی در مدت زمانی موقت حداقل شرایط بقا و ادامه حیات این مجموعه ها را فراهم ساخت.  
     او در ادامه به تعاملات و روابط مطلوب با بدنه دولت در استان زنجان اشاره کرد و افزود: توافقاتی در جلسه اخیر دولت الکترونیک استان انجام شد که با قول مساعد و همکاری سازمان برنامه و بودجه استان زنجان و الزام حضور همه دستگاه های ذیربط برای حضور در الکامپ زنجان امیدواریم بخش دولت الکترونیکی با قدرت حضور یابد تا انگیزه ای برای مشارکت اعضا و فعالان این عرصه شود.
     این عضو شورای مرکزی بر لزوم جذب و مشارکت شرکت های بزرگ در نمایشگاه های استانی تاکید کرد و گفت: وضعیت اقتصادی برای همه فعالان این عرصه یکسان است با این حال انتظار داریم شرکت های بزرگ در این زمینه پیش قدم شوند و برای ایجاد انگیزه و رونق اقتصادی در نمایشگاه های استانی مانند الکامپ زنجان حضور یابند. شرکت های بزرگ می توانند با استفاده از پتانسیل های بومی و نهفته در استان ها اهداف و پروژه های ملی شان را پیگیری کنند.
     رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان زنجان از توافق با پارک علم و فناوری استان خبر داد و گفت: با این تفاهم نامه شرکت ها و اعضای سازمان میتوانند در پارک علم و فناوری مستقر و از مزایای معافیت مالیاتی بهره مند شوند. تاکنون استقبال بسیاری خوبی از سوی اعضای نظام صنفی رایانه ای استان زنجان از این تفاهم نامه به عمل آمده است و موجب رضایت آنها شده است.
     آشوری سپس از همکاری سازمان نصر زنجان با اتاق بازرگانی برای فعالیت در کشور آذربایجان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد و افزود: سال گذشته مقدمات این همکاری و برنامه ریزیهای مرتبط با آن انجام شد هرچند با نوسانات نرخ ارز در این حوزه با مشکلاتی مواجه هستیم ولی قصد داریم با بررسی مجدد فرصت ها و تهدیدها این پروژه را اجرایی کنیم. 
     به گفته او به رغم تمام تحریم ها همچنان در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه می توانیم به طور جدی فکر کنیم. خدمات فنی و مهندسی یکی از راه های ارزآوری و برون رفت از مشکلات اقتصادی برای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات است. کشورهای همسایه مانند ترکیه، آذربایجان، عراق، تاجیکستان، افغانستان و غیره بازارهای هدف مناسبی برای این موضوع به شمار می روند. 
     عضو شورای مرکزی همچنین به راهکارهای عبور از سد تحریم ها اشاره کرد و افزود: امروزه با استفاده از ارز دیجیتال می توان از تحریم ها عبور کرده و در زمینه صادرات کالا بدون دغدغه مسائل بانکی نیز دستاوردهایی داشته باشیم. خوشبختانه جناب آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز اخیرا ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناختند و اعلام کردند تا پایان شهریور ماه سازوکار قانونی آن را هم اعلام می کنند.
     آشوری در ادامه پیشنهاد تشکیل کمیسیون ارز دیجیتال را در سازمان نظام صنفی رایانه ای مطرح کرد و افزود: با تشکیل کمیسیون ارز دیجیتال و بررسی جوانب امر حتی می توانیم شاخه ارزهای دیجیتال را هم به سازمان نصر اضافه کنیم.
      
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان