سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار

     کد: 23778
     تاریخ: ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
     منبع خبر: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 1008
     سطح مشارکت کمیته فرعی 7 با عنوان مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار در کمیته فنی فناوری اطلاعات به سطح P ارتقا یافت که به معنای اثربخشی بیشتر ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی در حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار است.
      
      
     به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار دبیر کمیته فرعی 7، با اعلام این خبر، گفت: کمیته فرعی 7 که با عنوان مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار نیز شناخته می‌شود از بدو عملیاتی ‌شدن تا به امروز بالغ بر 30 سند را بررسی و بیش 1000 نظر (کاننت) را برای سازمان جهانی استاندارد (ایزو) ارسال کرده است. این کمیته تدوین استانداردهایی از قبیل چرخه حیات سامانه‌ها، نرم‌افزار و مدیریت آن‌ها، فرآیندهای چرخه حیات سامانه‌ها و مهندسی نرم‌افزار، آزمون نرم‌افزار، کیفیت محصولات نرم‌افزاری، مستندسازی محصولات نرم‌افزاری، مدیریت سرمایه‌های فناوری اطلاعات، ارزیابی فرآیندها، انتخاب ابزارهای مهندسی نرم‌افزار، استانداردهای موردنیاز جستارهای خیلی کوچک (VSEها)، مهندسی نیازمندی‌های نرم‌افزار و معماری نرم‌افزار را در برگرفته و از فعال‌ترین کمیته‌های فرعی ایزو به شمار می‌رود. 
     با توجه به تعدد متخصصان نرم‌افزار در حوزه‌های مختلف مانند طراحی، برنامه‌نویس، معمار نرم‌افزار و مشاور در کشور، توان و قابلیت مناسبی برای مشارکت آن‌ها در حوزه کاری این کمیته فرعی وجود دارد. پیچیدگی روزافزون سامانه‌ها که به‌صورت عمده دربرگیرنده‌ سامانه‌های نرم‌افزاری نیز هستند، باعث شده تا موضوعات جدیدی در این زمینه مطرح‌شده که از آن میان می‌توان به «مهندسی سامانه‌هایی از سامانه‌ها» (Systems-of-Systems Engineering) اشاره کرد. 
     کمیته فرعی مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار اولین کمیته فرعی در ساختار «کمیته فنی فناوری اطلاعات» یا همان ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران است که در سال 1393 شکل گرفت و با عضویت O فعالیت‌های خود را آغاز کرد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای این کمیته فرعی را بر عهده داشته و دارد. سطح مشارکت این کمیته فرعی شهریورماه گذشته به P ارتقا یافت که این به معنی اثربخشی بیشتر فعالیت‌های متخصصان داخلی در تدوین استانداردهای بین‌المللی در حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار است. 
     این کمیته فرعی هم‌اکنون دارای 6 عضو فعال است و انتظار می‌رود افراد بیشتری در این فرآیند مشارکت کنند. از متخصصان فعال و علاقه‌مند درخواست می‌شود در صورت تمایل به مشارکت در فعالیت‌های این کمیته‌ فرعی، درخواست خود را به آدرس sec@isiri-ittc.ir ارسال کنند. 
      
      
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان