سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • در دیدار رییس سازمان از روزنامه فناوران اطلاعات مطرح شد:

     نظام صنفی رایانه‎ای در صدد بازنگری آیین‎نامه در سال جدید

     کد: 22703
     تاریخ: ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
     منبع خبر: فناوران اطلاعات
     تعداد بازدید: 1193
     فخری زارع- آخرین سه شنبه سال 95 و به مناسبت فرارسیدن سال جدید، ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور به همراه باقر بحری نایب رییس و اصغر رضانژاد دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران و همچنین مدیران روابط عمو می سازمان، به دفتر روزنامه فناوران اطلاعات آمدند و ضمن بازدید و دیدار با تیم فناوران، ساعاتی درباره مسایل فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به به بحث و گفت وگو نشستند.
     ناصرعلی سعادت در این دیدار، اقدامات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در سال 95 و برنامه‎های سازمان برای سال جدید را تشریح کرد که در این گزارش به آن پرداخته‎ای.

      

      جمع آوری آمار و اطلاعات اقدام مهم سال 95
     رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در نشست با تحریریه فناوران اطلاعات جمع آوری آمار و اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات را مهم‎ترین اقدام سازمان در سال 95 برشمرد و گفت: کمبود آمار درخصوص فعالیت شرکت‎های فعال در حوزه ICT، میزان سرمایه گذاری ها، میزان مالیات پرداختی، شاخه های فعالیت و غیره همیشه حس می شد و با توجه به این نیاز مهم بر آن شدیم تا از طریق دریافت اظهارنامه مالیاتی اعضا به این آمار دست پیدا کنیم.
     ناصرعلی سعادت افزود: اکنون سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران آمار نسبتا درستی از میزان سرمایه‎گذاری صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات تهران و مالیاتی که پرداخت می کند، دارد و در نظر داریم این مدل را در تمام نظام صنفی رایانه‎ای استان‎ها پیاده کنیم تا آمار دقیقی از کل ICT کشور به دست آید. وی با بیان اینکه وجود آمار و اطلاعات در صنف جهت سرمایه گذاری و برنامه ریزی بسیار ضروری است، گفت: تاکنون هیچ آماری از اینکه صنف ICT سالانه چقدر مالیات می دهد وجود نداشت، اما اکنون با این اقدام سازمان میزان فروش و مالیات تاحدی مشخص شده و تا پایان فعالیت این دوره هیات مدیره قطعا این اطلاعات کامل تر خواهد شد.
      
      فروش 24هزار میلیارد تومانی شرکت‎های ICT  تهرانی
     سعادت با ارایه آمار و اطلاعاتی درخصوص میزان اشتغال، مالیات پرداختی و سود شرکت های صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 59 گفت: اظهارنامه مالیاتی 1300 شرکت جمع‎آوری و بررسی شد که طبق آن میزان فروش شرکت‎ها 24هزار میلیارد تومان  است.
     وی افزود: در یک سال گذشته، شرکت‎ها 900 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند و سود خالص پس از کسر مالیات شان 12 درصد است. اگر این رقم را به کل کشور تعمیم دهیم و تهران را 70 درصد نسبت به کل صنعت در نظر بگیریم، شرکت های صنعت فاوا در سال منتهی 30/11/95 حدود 62 هزار میلیارد تومان فروش داشتند و 2600 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند و سود خالص پس از کسر مالیات آنها 7500 میلیارد تومان است.
      
      حضور رییس سازمان در شورای راهبری شبکه نوآوری 
     رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در ادامه بحث، اشاره‎ای به شبکه نوآوری تهران داشت و گفت: از کل صنایع، بنده به عنوان نماینده بخش خصوصی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در شورای راهبری شبکه نوآوری حضور دارم و این اهمیت صنعت ICT و نگاه ویژه دولت به آن را نشان می‎دهد.
     سعادت افزود: این شبکه درواقع با اهدافی چون شکل گیری زیست بوم برای توسعه توانمندی ها و فناوری های بومی، تحرک بخشیدن به ابداعات و کارآفرینی، حمایت از استعدادهای برتر و افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در کشور راه اندازی شده است.
     وی اضافه کرد: از این پس حضور افرادی که در چرخه نوآوری هستند، در پارک فناوری پردیس اجباری نیست و می توانند در این شبکه حضور داشته باشند و از 80 مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری مطلع شوند.
      
      سرمایه‎گذاری 55 هزار میلیارد تومانی در حوزه تلکام
     سعادت همچنین درباره میزان سرمایه‎گذاری شرکت‎های فاوا گفت: یکی از شاخص های قابل استناد برای اثبات توان بخش خصوصی در سرمایه گذاری، مجموع امتیاز پروانه های جدید مانند FCP، MVNO، SERVCO  وIPTV   است.
     وی افزود: بخش خصوصی برای اخذ مجوز فعالیت 2 هزار و 100 میلیارد تومان به دولت حق لایسنس پرداخت کرده است.
     وی اضافه کرد: اگر این رقم را چهار درصد سرمایه گذاری لازم برای فعالیت با پروانه های جدید حساب کنیم، جمع سرمایه گذاری بخش خصوصی در سه سال آینده 55 هزار میلیارد تومان می‎رسد.
     سعادت گفت: این ارقام نشان می دهد بخش خصوصی فاوای کشور بسیار بزرگ است؛ چراکه این عدد فقط در بخش تلکام است و اگر سایر شرکت ها را به آن اضافه کنیم، رقم بسیار بالایی می شود.
     وی بیان کرد: اگر این آمار و اطلاعات جمع آوری شود، مشخص خواهد شد که صنعت ICT کشور با همه مشکلاتی که داشته چه ابعاد بزرگی دارد؛ درصورتی که همه فکر می کنند صنعت یعنی خودرو.
     در همین حال، بحری نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای نیز گفت: آمادگی داریم تا با اطلاعاتی که به دست آورده‎ایم، ثابت کنیم که صنعت ICT بسیار مهم‎تر و بزرگ‎تر از خودرو است.
     از آنجایی که تاکنون هیچ آمار دقیقی در حوزه وجود نداشت، جایگاه این صنعت نیز مشخص نبود.
     ایمان بیک، سردبیر روزنامه فناوران با طرح سوالی گفت: با توجه به اجرای برجام، شرکت های خارجی که می خواهند در حوزه فاوا سرمایه گذاری کنند نیازمند یکسری اطلاعات هستند؛ ازاین رو وجود موسسه تحلیل بازار در حوزه ICT ضروری به نظر می رسد. آیا نظام صنفی رایانه‎ای برای تشکیل این موسسه برنامه ای دارد؟
     سعادت در پاسخ گفت: به اعتقاد من این کار باید انجام شود و تحلیل درستی از بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور داشته باشیم. اما نظام صنفی رایانه‎ای باید توان هزینه کرد آن را داشته باشد. تا پیش از این سازمان فقط 200 میلیون تومان درآمد داشت که کفاف حقوق دبیرخانه را نمی داد اما این رقم اکنون به 2 و نیم میلیارد تومان رسیده است و احتمال انجام این کار وجود دارد.
      
      12 برابر شدن درآمد نظام صنفی رایانه‎ای تهران
      رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور با بیان اینکه درآمد نصر تهران با پرداخت حق عضویت اعضا 12 برابر افزایش یافته است، گفت: درآمد نصر تهران از 200 میلیون به 2 و نیم میلیارد تومان رسیده است.
     وی همچنین بیان کرد: این درآمد تنها برای نظام صنفی رایانه‎ای تهران است و ربطی به الکامپ ندارد.
     سعادت اضافه کرد: پیش از این 2100 برگه رای داشتیم که اکنون به 8200 برگ رای رسیده است. نصر کشور نیز دارای ساختمان بزرگ و جدیدی شده است. وی گفت: نظام صنفی رایانه‎ای کشور دوبار پشت سر هم الکامپ را برگزار کرد، اما از آنجایی که دولت هنوز پول الکامپ را نداده، نمی توان گفت درآمد این دوره دقیقا چقدر بوده است. در گزارش عملکرد به وضوح مشخص می شود.
      
      ایجاد شائبه در دریافت مجوز
     سعادت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره شائبه ای که دررابطه با گرفتن مجوز کسب و کارهای نوپا به وجود آمده است، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‎ای هیچ‎وقت اعلام نکرده است کسب وکارهای نوپا باید از سازمان مجوز فعالیت بگیرند. بلکه طبق قانون فردی که پایه فعالیتش ICT باشد، باید از نظام صنفی رایانه‎ای مجوز بگیرد. وی افزود: عده‎ای به اشتباه تصور می‎کنند اسنپ و تپسی استارت‎آپ هستند، درصورتی که اینگونه نیست. اسم شرکت اسنپ روماک است و اساسنامه آن نیز تولید نرم افزار است و بنابر آنچه در اساسنامه نوشته شده باید از نظام صنفی رایانه‎ای مجوز بگیرد.
      
      به روز شدن آیین نامه، برنامه سازمان برای سال جدید
     رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای همچنین درباره برنامه های نظام صنفی رایانه‎ای برای سال جدید گفت: تحولات صنعت ICT بسیار سریع است به همین دلیل آیین نامه سازمان باید هر دو سال یکبار به روز شود.
     وی افزود: امیدوارم آیین نامه در این دوره از فعالیت هیات مدیره بازنگری شود. اکنون یکسری تغییرات اصلی را آماده کرده ایم؛ برای مثال نام سازمان نظام صنفی رایانه‎ای باید به سازمان نظام فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کند.
      
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان