سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • رونمایی از نخستین سند قانونی الکترونیکی کشور

     کد: 3050
     تاریخ: ۱۳۹۱/۰۳/۳۱
     منبع خبر: پایگاه خبری آی تی آنالیز
     تعداد بازدید: 914
     رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از ورود امضای الکترونیکی به صورت رسمی به نظام مالیاتی کشور خبر داد.

     در این مراسم که با حضور' علی عسکری' رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور و'محمد مفتح' ، معاون توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت و 'نادر آریا' مدیر طرح جامع مالیاتی در محل سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، از استفاده امضای الکترونیکی در ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی خبرداد.
     عسکری در این مراسم با بیان این که با اجرای طرح جامع مالیاتی در آینده شاهد تحولی بزرگ در نظام مالیاتی کشور خواهیم بود، گفت: یکی از بسترهای این تحول که امروز شاهد فراهم شدن آن هستیم، استفاده از امضای الکترونیکی در خدمات مالیاتی است.
     وی با اشاره به اینکه امضای الکترونیکی یکی از پروژه های سازمان امور مالیاتی کشور و از پیش نیازهای اجرای مالیات الکترونیکی و پروژه عظیم طرح جامع مالیاتی به شمار می رود، تصریح کرد: از این پس مودیان مالیاتی می توانند با دریافت امضای الکترونیکی ، بدون حضور به سازمان امور مالیاتی اظهارنامه مالیاتی خود را ارایه و مالیات خود را پرداخت کنند.
     رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به کاربرد امضای الکترونیکی در تعاملات نظام مالیاتی و مودیان، اظهارداشت: از این پس تمامی مکاتبات سازمان با مودیان از جمله ابلاغ اوراق مالیاتی بدون حضور فیزیکی صورت خواهد پذیرفت.

     امضای الکترونیکی نقطه عطفی در کارنامه نظام مالیاتی کشور
     معاون وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: استفاده از امضای الکترونیکی در ارایه اظهارنامه های الکترونیکی مالیاتی نقطه عطفی در کارنامه نظام مالیاتی کشور است.
     'محمدصادق مفتح' افزود: ما نیازمند نظام مالیاتی توانمند و مقتدر با گستره اطلاع وسیع هستیم که این دستیابی به این مهم با همکاری تمامی سازمان ها ، ارگان ها و آحاد جامعه صورت می‌گیرد.
     وی با اشاره به این که یکی از محورهای بزرگ همکاری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با سازمان امور مالیاتی کشور به اشتراک گذاشتن بانک اطلاعاتی است، تصریح کرد: هر فعالیت اقتصادی که در کشور شکل می گیرد حتما باید انعکاسی در سیستم اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی داشته باشد تا جایی که اطلاعات فعالان اقتصادی بدون کم و کاست در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.
     قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان این که استفاده از امضای الکترونیکی به معنی ورود یکی از اصلی ترین اسناد در مبادلات تجاری در یک فضای امن مجازی است، خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان پیشگام استفاده از این ابزار مهم، ارزش والایی در عرصه اقتصادی کشور دارد و امیدواریم سایر ارگان ها از تجربه این سازمان استفاده کنند.
     یادآور می‌شود: استفاده از امضاء الکترونیکی از سال آینده برای تمامی مودیان مالیاتی ضروری خواهد بود و در سال جاری نیز برای ‌آن ‌دسته از مودیانی که ثبت نام پرونده الکترونیکی خود را کامل کرده و فرم صدور گواهی به آدرس پستی شان ارسال شده، اجباری است.

     ارسال 3 اظهارنامه با امضای دیجیتال قبل از اعلام رسمی
     به گزارش فارس نادر آریا مدیر طرح جامع مالیاتی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور مالیاتی در مراسم افتتاح امضای دیجیتال بر روی اظهارنامه‌های مالیاتی اظهار داشت: آنچه سازمان امور مالیاتی در این پروژه دنبال می‌کند، ثبت‌نام الکترونیک مؤدیان و ارائه خدمات الکترونیک مطلوب به آنان است و استفاده از امضای الکترونیک در این چارچوب دنبال می‌شود.
     وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای ارایه اظهارنامه های مالیاتی الکترونیک با امضای دیجیتال در تیرماه انجام شده است و هدف آن حذف تعامل حضوری مؤدیان با سازمان امور مالیاتی است.
     آریا ادامه داد: علاوه بر اظهارنامه‌ها هدف این است که کلیه مکاتبات مؤدی با سازمان مالیاتی اعم از اعتراض و ... از طریق امضای دیجیتال انجام شود.
     مدیر طرح جامع سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: مکاتبات سازمان امور مالیاتی با مودیان نیز در این طرح می‌تواند از طریق این امضا به شکل الکترونیک انجام گیرد.آریا درباره طریقه ثبت‌نام مؤدیان برای امضای الکترونیک خاطرنشان کرد: مؤدی می‌تواند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.tax.gov.ir نرم‌افزار اظهارنامه الکترونیک را از این سایت دریافت و با نصب در سیستم خود اقدام به تکمیل اظهار نامه به صورت برخط کند.
     وی اتصال توکن امضای الکترونیک به دستگاه، اتصال به شبکه اینترنت و تسلیم اظهارنامه همراه با امضای الکترونیکی را دیگر مراحل ارسال امضای الکترونیک عنوان کرد.
     آریا افزود: بنا داشتیم این جلسه مراسم افتتاح امضای دیجیتال باشد ولی برخی مؤدیان قبل از بهره‌برداری رسمی با مراجعه به سایت نرم‌افزار را گرفته و با امضای الکترونیک اظهارنامه‌های مالیاتی خود را ارسال کرده‌اند که تصمیم‌ داریم امروز از آنان تقدیر کنیم.
     آریا این مؤدیان را شهرام دوده مشاور املاک از گیلان، سید حبیب‌الله موسوی سردفتر اسناد رسمی از شیراز و علی ارضی کارشناس رسمی دادگستری از همدان ذکر کرد.
     در این مراسم اسامی این افراد برای تقدیر از تریبون اعلام شد، اما هیچ یک حضور پیدا نکرده بودند.

     اظهارنامه مالیاتی با امضای دیجیتال نخستین سند قانونی الکترونیکی در کشور است
     رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران اعلام کرد: اظهارنامه مالیاتی با امضای دیجیتال نخستین سند الکترونیک قانونی کشور است.
     جعفر محمودی صبح دیروز در مراسم افتتاح امضای دیجیتال در اظهارنامه‌های مالیاتی گفت: امروز برای اولین بار است که یک سند رسمی دولتی به صورت قانونی و ضابطه‌مند به شکل الکترونیک تهیه و تبادل می‌شود.
     وی ادامه داد: البته تبادل اسناد الکترونیک با امضای دیجیتال در حال حاضر انجام می‌شود ولی یا دولتی نیست و یا سند دستی آن هم بعلاوه الکترونیک مبادله می‌شود.
     محمودی گفت: مرکز توسعه تجارت الکترونیک متولی اجرای 79 ماده از قانون تجارت الکترونیک است و امروز برای اولین بار ماده 6 قانون تجارت الکترونیک مصداق پیدا کرد.
     به گفته رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک تاکنون اسنادی که در کشور به شکل الکترونیک مبادله شده هیچ کدام حائز تمام شرایط قانونی نبوده است و سند دیگری که در کشور الکترونیک مبادله شده و قانونی باشد، نمی‌شناسیم.
     وی با بیان اینکه در افتتاح امروز همچنین گام بزرگی در اجرای ماده 48 قانون تجارت الکترونیک برداشته شد، گفت: من به سازمان امور مالیاتی تبریک می‌گویم که پیشتاز بود و اعلام آمادگی می‌کنیم که در سایر سازمان‌ها نیز اسناد الکترونیک در دستور کار قرار گیرد.
     وی همچنین گفت: سرمایه‌گذاری سازمان‌ها در آی‌تی 1000 برابر بازدهی خواهد داشت و توصیه می‌کنم هر چه سریعتر وارد این فرآیند شوند.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان