سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • مجید کرباسچی عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای

     الکامپ هفدهم به نام ما به کام دیگران

     کد: 65
     تاریخ: ۱۳۹۰/۰۷/۱۰
     منبع خبر: شورای مرکزی
     تعداد بازدید: 1948
     چندی پیش دوستی می گفت از طریق شرکتی در ترکیه عازم نمایشگاه جیتکس امارات جهت بر پایی غرفه و نمایش محصولات است . دلیل را جویا شدم. گفت دولت ترکیه کل هزینه این حرکت را تقبل کرده و شرکت های IT خود را اینگونه حمایت می نماید تا صادرات IT را رونق دهد و معتقد است صادرات محقق نمی شود مگرتولیدات در بازار داخل به اشباع برسد.

     در مقطعی که همه دول خارجی راهکارهای توسعه را در تسری بستر IT یافته و نگاه ویژه و حمایت موثر از متولیان این حوزه می نماید. بدیهی است یکی از مظاهر بارز جلوه گری این صنعت، عرصه نمایشگاهی است لیکن در کمال تاسف شاهد تضعیف و کم رنگ شدن موضوع آن از جانب متصدیان نمایشگاه هستیم.

     داستان بدعهدی ها و ناسازگاریهای شرکت سهامی نمایشگاه ها با متولیان صنف رایانه، دیروز و امروز شهره عام است. لیکن رفتار مبهم متولیان نمایشگاه، انبوهی از علامت سوال را در فکر مدیران شرکتهای انفورماتیکی کشور منقوش ساخته است . در شرایطی که بیش از هر زمان ساختار مملکت نیاز به حرکت به سمت جهاد اقتصادی دارد پاسخ به گره های ذهنی ذیل دست نیافتنی است:

     الف – طبیعت نمایشگاههای حوزه انفورماتیک با هیاهو و نشاط همراه است . علی الاصول اجرای نمایشگاه در ماه محرم الحرام بدون هیچ دلیل منطقی و یاتوضیح قانع کننده همراه است و به هیچ وجه درست نمی باشد و ناخواسته حرمت شعائر و شریعت تشیع را نادیده انگاشتن است، لیکن نمایشگاهیون عزیز به این نکته اساسی توجه درخور نمی نمایند.

     ب – در سال جهاد اقتصادی، عزیزان صاحب تصمیم درک از جهاد را اینگونه یافته اند که در این اوضاع رکود، مبلغ ارزی را تا 66 درصد افزایش دهند! باید پرسید برادران عزیز! مبنا و منطق افزایش این تعرفه برای نمایشگاه الکامپ چیست ؟ چنانچه هدف خیر مفروض است کدام شرکت ها در این شرایط توان پرداخت چنین هزینه ای را دارند ؟ آیا بازهم هدف حضور صرفا شرکت های دولتی است؟ آیا صف نامرئی برای حضور در نمایشگاه الکامپ وجود دارد که ما قدر به مشاهده آن نیستیم؟

     ج – در کل کشور استانهای کوچک و بزرگ دارای نمایشگاه سالیانه IT هستند زمان برگزاری هر یک با اندک تقریب همگی مشخص شده است . شرکتها ی بزرگ خود را با این تقویم نمایشگاهی کشور وفق می دهند و برنامه ریزی جهت حضور می نمایند. شایسته است این تقویم نیز در برنامه ریزی برای اله کامپ مدنظر قرار گیرد. ای کاش بعد از برگزاری 11 دوره الکامپ با دریافت نظر صاحب نظران و ذی نفعان زمان برگزاری الکامپ را در یک بازه زمانی معین و محدود ثابت نگاه می داشتیم.

     د– تعیین ساعت برگزاری نکته جالب توجه دیگری است . با توجه به درصد تفکیکی بازدید کنندگان این نمایشگاه مشهود است که درصد قابل توجهی از قشر دانشجو ، اساتید و شاغلین وکارمندان دولت می باشند. هم زمانی دقیق ساعت برگزاری نمایشگاه با زمان فعالیت موثر دانشگاه ها، ادارات و شرکتها مانع ازامکان حضور این اقشار می گردد و بهره برداری مناسب و کافی غرفه داران را علی رغم صرف هزینه دچار مشکل می نماید. علاوه بر آن اثربخشی اجتماعی موضوع و فرهنگ سازی برای عمومیت بخشی به کاربرد فناوری اطلاعات نیز آسیب پذیر می گردد.

     ه- تشخیص متراژ ارزی شرکتها مقوله مبهم دیگری است که سالهاست صنف با آن دست به گریبان و البته همواره قربانی و تسلیم آن است ! تشخیص نظری و با ملاکهای ذهنی و نه شاخص های معلوم، مدون و شفاف در سالهای قبل نوعی وحشت در دل شرکتهای این حوزه آفریده است. صرف نظر از اینکه امسال چه مقدار متراژ ارزی مشخص گردد با نرخ 66 درصد افزایش یافته، اصولا پرداختنی نیست .ازدیگر سو جواب این نکته که چرا قاعده پرداخت ارزی در نمایشگاه الکامپ با سایر استانها متفاوت است نکته ایست که همچنان در پس پرده و برای مخاطبین فاش نشدنی است !

     ز- شاه بیت مثنوی صدرالشرح خطابه جدید سال جاری شرکت سهامی نمایشگاه ها مبنی بر الزام سازمان نظام صنفی به همکاری با یک و فقط یک شرکت معین برای برگزاری نمایشگاه است !

     اولاٌ ، آیا سازمان نظام صنفی کشور که خود هزاران مجموعه IT کشور را مدیریت می کند مانند سال پیش توان برگزاری را ندارد ؟ اگر به فرض محال چنین توانی به زعم صاحبان تصمیم وجود ندارد آیا حداقل توان ارزیابی و انتخاب پیمانکار برگزاری نمایشگاه خود را نیز ندارد ؟ نکند خدای نکرده به دلیل قبول دستور مسئولان عالی رتبه وزارت خانه فقط خواسته اند نامی از سازمان نظام صنفی رایانه ای و جود داشته باشد و بقیه امور توسط یک شرکت بخصوص انجام پذیرد ؟

     در نهایت،به تصور حقیر حرکت دنیا و سایر کشورها در حوزه IT با این حرکات منافات شدید دارد . اقدامات انجام شده مذکور راه تقویت این صنعت زیر بنایی را هموار نمی سازد و نخواهد ساخت. حال، چرا به این شیوه عمل می شود و این مسیر به کجا ختم خواهد شد سوالی است که مسئولان نمایشگاه مکلفند به اصحاب صنف، متولیان اقتصاد کشور و رسانه ها پاسخ دهند .

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان