سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • دسترسی ۹۰ درصد روستاها به ارتباطات پهن باند تا ۲۰۲۰

     کد: 17824
     تاریخ: ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
     منبع خبر: تسنیم
     تعداد بازدید: 1001
     رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی گفت: این سازمان برای توسعه ارتباطات پهن باند در کشور، در یک سال گذشته گام‌های خوبی برداشته است.

     به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اصغر عمیدیان با اشاره به اینکه شعار سال گذشته اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور (ITU) "پهن باند برای توسعه پایدار" بود، عنوان کرد: با توجه به اهداف برنامه پنجم در حوزه توسعه ارتباطات و فناوری ا طلاعات، در سال گذشته رویکردها و راهبردهای کلان پهن باند ملی برای کشور به عنوان زیربنا و خط مشی اصلی در ایجاد و توسعه شبکه پهن باند تدوین شد.

     معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پروانه فعالیت اپراتورهای تلفن همراه برای ارائه خدمات تلفن همراه پهن باند با هدف کمک به توسعه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات ارتقاء یافت تا به دلیل ماهیت نسل‌های سوم (3G) و چهارم (4G) تلفن همراه از جمله دسترسی به شبکه اینترنت با سرعت و کیفیت بالا و به ویژه با قابلیت تحرک و همچنین نفوذ بالا، به گردش اطلاعات در داخل کشور کمک کند.
     وی درباره صدور پروانه با رویکرد توسعه پهن باند و دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: با توجه به این اهداف، در ارتقای پروانه‌ها، نقاط ضعف موجود اصلاح شده و پروانه‌های جدید با رویکرد بی‌طرفی نسبی نسبت به فناوری (Technology Nuetrality) اعطا شدند.
     او افزود: از سوی دیگر با توجه به ضرورت ساماندهی پروانه‌های حوزه ارائه خدمات ارتباطی، انتقال داده و اینترنت باند پهن ثابت، حذف وابستگی به فناوری، سرعت بخشیدن به توسعه خدمات در سراسر کشور و ارتقاء سطح فعالیت شرکت‌های توانمند در حوزه ICT، اصول حاکم بر صدور پروانه‌های ثابت و خدمات ارتباطی ثابت در کشور (FCP) و servco تصویب شده و در حال حاضر شرایط برای تجمیع و ساماندهی پروانه‌های این حوزه فراهم شده است.
     عمیدیان با اشاره به قطعنامه اجلاس نمایندگان مختار ITU در سال 2014 (pp-14) گفت: در این قطعنامه، براساس چشم‌انداز مشترک جهانی برای توسعه ICT در سال 2020، بایستی 50 درصد از خانوارها به اینترنت دسترسی داشته و 50 درصد از افراد در کشورهای در حال توسعه نیز از اینترنت پهن باند استفاده کنند.
     وی افزود: همچنین براساس این قطعنامه در بخش فراهم‌کردن امکان بهره‌برداری از پهن باند برای عموم، تا سال 2020 هزینه سرویس‌های پهن باند نباید بیشتر از 5 درصد متوسط درآمد ماهیانه در کشورهای در حال توسعه باشد و در قالب هدف‌گذاری جهانی، بایستی 90 درصد از خانوارهای روستائی تحت پوشش سرویس‌های پهن باند قرار گیرند.
     او تصریح کرد: اقداماتی مانند اجرای رومینگ ملی در سال گذشته و اعطای پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) در راستای رشد و توسعه خدمان پهن باند، کاهش قیمت تمام شده شبکه‌ها و استفاده بهتر از زیرساخت‌های موجود انجام شده است.
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان