سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مطرح کرد:

     قوانین سخت داخلی برای سخت‌افزاری‌ها

     کد: 17391
     تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
     منبع خبر: ایسنا
     تعداد بازدید: 1397
     اگرچه برخی از فعالان حوزه فناری اطلاعات منتظرند با به نتیجه رسیدن توافقات هسته‌ای، شاهد تغییری در بازار IT باشند، برخی دیگر از رونق افتادن این بازار را نه ناشی از تحریم‌های بانکی خارجی بلکه ناشی از عدم تطابق قوانین تجاری با وضعیت فعالیت شرکت‌ها و البته تحریم‌هایی که با فعالیت‌های هسته‌ای بی‌ارتباط است می‌دانند.

     علیرضا پورنقش‌بند -در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره میزان تاثیر رفع تحریم‌ها در وضعیت بازار فناوری اطلاعات اظهار کرد: تحریم‌های IT برای نخستین بار در کنگره آمریکا تصویب شد و به منظور تحریم ارسال فن‌آوری‌های پیشرفته بود.

     او خاطرنشان کرد: تحریم‌های حوزه IT پیش از تحریم‌های مربوط به امور هسته‌ای از سوی آمریکا اعمال شدند و در این راستا شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل، ایران را در عرصه‌های بین المللی و ارسال تکنولوژی تحریم کردند که این امر ربطی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نداشت.

     وی با اشاره به این که پس از در نظر گرفتن تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای، تحریم‌های بانکی نیز به این لیست اضافه شد گفت: در صورتی که این توافق به نتیجه برسد، همین تحریم‌های بانکی برداشته می‌شود ولی تحریم‌های مربوط به فن‌آوری اطلاعات که به امور هسته‌ای مربوط نمی‌شود همچنان پابرجا خواهد ماند.

     این عضو کمیسیون سخت افزار نصر درباره میزان موثر بودن برداشته شدن تحریم‌های بانکی برای دستیابی فعالان حوزه فن‌آوری اطلاعات به بازارهای جهانی تصریح کرد: آنچه مهمتر است از تحریم‌های بازرگانی آمریکا بود تحریم‌های داخلی است که فعالان این حوزه دچار آن هستند.

     پورنقش‌بند در این باره توضیح داد: در واقع در حوزه مقررات بازرگانی وزارت صنعت، قوانین به صورتی تنظیم شده‌اند که هیچ سازوکاری برای شرکت‌های فعال در حوزه سخت افزار در شرایطی که نمی‌توانند نمایندگی خارجی بگیرند، وجود ندارد.

     وی ادامه داد: فعالان داخلی راه دور زدن تحریم‌های بین المللی و انتقال کالا به ایران را پیدا کرده اند بنابراین تحریم‌های بانکی اثر چندانی در این حوزه نداشته است.

     این عضو کمیسیون سخت افزار نصر تصریح کرد: اما قوانین وزارت صنعت به حدود 30 سال پیش و قبل از اعمال تحریم های بانکی برمی گردد، مطابقتی با شرایط فعلی کار شرکتهای سخت افزار ندارد.

     وی با اشاره به این‌که با وجود چنین قوانین شرکت‌هایی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند مجبورند قوانین داخلی را نیز دور بزنند، اظهار کرد: این شرکت‌ها مجبورند علاوه بر این که تحریم های بین المللی را رعایت نکنند، قوانین وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز که آنها را ملزم به داشتن نمایندگی رسمی برای فعالیت در ایران می کند، دور بزنند.

     پورنقش بند در این باره خاطرنشان کرد: نمونه آن نمایندگی دروغین یک شرکت از اپل بود که برای فعالیت رسمی مجبور به ایجاد این نمایندگی شده بود. این یک مثال بزرگ است از این که چطور شرکت‌ها در شرایطی که سازوکار مناسب برای تجارت با شناسنامه و کار شفاف ندارند مجبورند فعالیت کنند.

     این عضو کمیسیون سخت افزار نصر با اشاره به این که برداشتن تحریم‌ها در صورت به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای موثر نخواهد بود، تصریح کرد: لازم است پس از به نتیجه رسیدن این موافقت، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز لطفی در حق شرکت‌های سخت افزاری کند و قوانین را تغییر دهد.

     وی همچنین درباره توان ایران برای حضور در بازارهای سخت افزاری بین المللی گفت: اکنون سخت افزار ایران حرف چندانی برای گفتن در عرصه‌های بین المللی ندارد و علاوه بر آن در حوزه تجارت با باز شدن راه‌های انتقال پول و فعالیت های بانکی هنوز مطمئن نیستیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

     او با اشاره به این‌که شرایط فعلی انتظار برای به نتیجه رسیدن توافق به نفع بازار نیست، تصریح کرد:‌ در واقع انتظار کشنده‌ترین اتفاق در بازار به خصوص برای بازار فن‌آوری اطلاعات است. چون خریدار و مصر‌ف‌کننده منتظر تغییر شرایط هستند و این وضع به نفع هیچ کدام نخواهد بود.

     این عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی همچنین درباره فعالیت شرکت‌های بین المللی در بازارهای ایران اظهار کرد: همان طور که تحریم های بازار فن‌آوری اطلاعات به پیش از مسائل هسته‌ای برمی‌گردد تغییر نیز در این حوزه به وجود نخواهد آمد و شرکت‌های صنعت IT در نهایت باید کالا را از دلالان خریداری کنند تا در دسترس مردم قرار دهند.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان