سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • آغاز برنامه ثبت درخواست برای دامنه های سطح بالا :

     فرصتی ارزشمند برای حضور قدرتمند ایران در آینده اینترنت

     کد: 946
     تاریخ: ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
     منبع خبر: شورای مرکزی
     تعداد بازدید: 2430
     دکتر شهرام ثبوتی پور، عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی کشور با بیان این مطلب گفت : موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی (ICANN) برای سومین بار امکان ارایه درخواست ثبت دامنه های سطح بالا را فراهم نموده و در این برنامه، زمان‌بندی فشرده و حساسی را برای دولت‌ها به منظور ارائه نقطه نظرات و شکایت‌های آن‌ها در نظر گرفته است.
     وی افزود : با توجه به این که شروع ثبت درخواست از تاریخ 12 ژانویه 2012 مصادف با 22 دی ماه 1390 و پایان آن در تاریخ 12 آوریل مصادف با 23 فروردین 1391 خواهد بود، دولت ایران از هم‌اکنون فرصت دارد با تشکیل تیم‌های کارشناسی اقدام به آماده شدن برای بررسی TLD ها نماید.
     دکتر ثبوتی پور با بیان این که تایید هر پسوند اینترنتی به منزله ورود دائمی آن به فضای اینترنت است و به هیچ عنوان امکان حذف آن از اینترنت نخواهد بود، گفت : از دست دادن فرصت در این بازه زمانی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. بنابراین واکنش به موقع و صحیح کشور نیازمند برنامه ریزی سریع و تأمین منابع مورد نیاز (اعم از مالی و انسانی) است.
     وی با اشاره به اهمیت و حساسیت موضوع از دید منافع ملی، تصمیم جدید آیکن برای پذیرش درخواست ثبت دامنه های سطح بالا یا TLD را فرصتی ارزشمند برای حضور قدرتمند ایران در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری آینده اینترنت، همچنین حضور مستقیم در فضای عمومی اینترنت در بالاترین سطح ارتباطی با کاربران اینترنتی برشمرد.
     عضو شورای مرکزی سازمان با تاکید بر این که دارا بودن چندین رجیستری ایرانی در فضای اینترنت در آینده می‌تواند در افزایش نفوذ و سطح تصمیم سازی و تصمیم‌گیری ایران در فضای مدیریت اینترنت تأثیر بسزایی داشته باشد، افزود: ثبت دائمی برخی عبارات و کلمات که حاوی بار ارزشی برای مذهب، انقلاب و کشورمان هستند در قالب یک پسوند اینترنتی می‌تواند همواره به عنوان صدایی رسا در فضای سایبر و بستری مناسب برای حضور هزاران وب سایت با محتوای مفید باشد که میلیون‌ها بازدیدکننده، آن وب سایت را با پسوندهای فوق خواهند شناخت.
     وی گفت: آزاد شدن این پروسه برای همگان، جنبش زیادی در فعالان این حوزه در اینترنت به وجود آورده است چرا که بارزترین تفاوت این دور با دورهای قبلی این است که در این دور محدودیتی برای تعداد درخواست‌ها، نوع درخواست‌ها و ماهیت درخواست‌کنندگان در نظر گرفته نشده و هر شخص حقوقی می‌تواند برای هر عبارت مورد نظر درخواست دهد.
     امید
     14/10/1390  20:11
     پاسخ 0 0
     با توجه به رویارویی های اینترنتی بین کشورمان با کشورهای عربی در موضوع خلیج فارس، الان بهترین فرصته تا مسئولین کشور با ثبت دامنه به اسم خلیج فارس (البته بهتره persian gulf باشه) قدم مهمی در این زمینه بردارن
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان