سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   
    •  
     سیزدهمین نشست کمیسیون امور بین الملل

     صورت جلسه کمیسیونهای تخصصی سراسری 

     شماره: 13
     تاریخ : ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
     موضوع : سیزدهمین نشست کمیسیون امور بین الملل
     مکان جلسه : دبیرخانه ی سازمان کشور زمان: 14:00 تا 16:00
     دبیر جلسه : خانم کفایتی
     دستور جلسه :

     -    پرسش و پاسخ در خصوص شرکت در نمایشگا ه های خارجی

     حاضران در جلسه:

     آقای الیشائی، خانم پژوم، آقای نژاد ستاری، آقای نذرمحمدی، نماینده آقای وفائی، آقای علوی (مدیر نمایشگاه های خارجی) و آقای احسانی (کارشناس نمایشگاه های خارجی)

     چکیده:

     در ابتدای نشست اقای علوی فرمودند که برداشت من از این نشست، اینست که شما قصد دارید جهت شرکت در نمایشگاه های سال آینده برنامه ریزی نمائید.
     خانم پژوم فرمودند که یکی از ماموریت های کمیسیون امور بین الملل بررسی نمایشگاه ها و رویدادهای خارجی می باشد که بسته به شرایط موجود برای تحقیق و بررسی و یا گرفتن پاویون و حتی برگزاری سمینارهای خارجی، برنامه های مختلفی در دستور کار داریم. طی بررسی های به عمل آمده متوجه شدیم که قسمتی از تحقیقات ما با دستاوردهای شما همپوشانی دارد. بنابراین درخواست یک نشست با شما را داشتیم تا بتوانیم از تجربیات شما بهره مند شویم.
     آقای علوی فرمودند، جهت حضور در نمایشگاه های خارجی دو مرجع وجود دارد:
     -    سازمان توسعه تجارت دارای یک ارگان با نام " اداره ی کل ترویج تجارت" می باشد که وظیفه‌ی آن صدور مجوز های حضور در نمایشگاه ها می باشد. همچنین لیست نمایشگاه ها را نیز در اختیار دارد. برای بعضی از نمایشگاه ها هم یارانه هایی را به شرکت کنندگان اختصاص می دهد. اگر به این عنوان که می خواهید در حوزه ی نرم افزار و IT، بصورت تخصصی ظاهر شوید، می توانید از این طریق اقدام نمائید. این سازمان سوابق حضور سایر شرکت کنندگان در نمایشگاه ها را دارند که می توانند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهند.
     -    شرکت نمایشگاه ها نیز یک شرکت دولتی سازمان دهنده ی نمایشگاه های داخلی و خارجی وابسته به وزارت صنعت و معدن می باشد که فهرستی از نمایشگاه ها را  با توجه به اولویت های اقتصادی و درخواست های سایرین بصورت سالانه تنظیم می نماید. تا پایان سال 92، به شرکت هایی که از طریق شرکت نمایشگاه ها، در این رویدادها حاضر گردند، یک تخفیف 5% تعلق می گیرد. این تخفیف جدا از تخفیفی است که سازمان توسعه تجارت در نظر گرفته است، که از محل درآمد های شرکت نمایشگاه ها تامین می گردد. لازم به ذکر است که این تخفیف شامل نمایشگاه های سال 93 نمی گردد و مصوبه ای در این خصوص در دست نمی باشد. در حال حاضر نیز لیست نمایشگاه های سال 93 نیز در دست بررسی می باشد.
     اگر شما تمایل به حضور در نمایشگاهی را دارید، در ابتدا باید ظرفیت سنجی نمائید و در صورتیکه از تعداد اعضاء شرکت کننده ی خود اطمینان دارید، اقدام نمائید. سپس پیشنهاد خود را بصورت کتبی اعلام فرمائید تا در دستور کار قرار گیرد.
     اطلاعات تکمیلی مربوطه را می توانید از وب سایت ما بدست آورید.
     در ادامه، اعضاء کمیسیون سوالاتی به شرح ذیل، در خصوص شرکت در نمایشگاه های خارجی از آقای علوی پرسیدند.
     -    مکانیزم انتخاب نمایشگاه ها و قرار دادن آن ها در دستور کار بر اساس چه معیارهائی می باشد؟
     -    چگونه می توان مکانیزمی جهت برقراری ارتباط نزدیک میان نمایندگان سازمان و کارشناسان شما تعریف نمود؟
     -    اگر بخواهیم بصورت مستقل اقدام کنیم، باید به چه نهادی مراجعه کنیم؟
     -    اگر بخواهیم یک پاویون با نام سازمان نظام صنفی داشته باشیم و توانمندی های صنف خود را به نمایش بگذاریم، چگونه خواهد بود؟
     -    اگر بخواهیم به عنوان هیئت همراه حاضر شویم، چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟
     -     آیا black list موجود می باشد که شرکت در آن نمایشگاه ها ممنوع باشد و به دلایل استراتژیک نتوان با آن کشورها رابطه ی تجاری برقرار نمود؟
     -    یک سری رایزن ها هستند که یک سری از نمایشگاه ها را برگزار می کنند که جنبه ی عمومی ندارند و برخی از شرکت ها هم هستند که حضور در نمایشگاه های خارجی را از طریق ایمیل اطلاع رسانی می کنند، مرجع نظارت بر این اقدامات چه سازمانی می باشد؟
     -    در صورت تقاضای سازمان برای دریافت غرفه، چه تعدادی از اعضاء می توانند شرکت داشته باشند؟
     -    که اگر اعلام آمادگی برای یک متراژ مشخصی کردیم، و غرفه ها خالی بود، چه خواهد شد؟
     -    اگر برگزار کننده ی نمایشگاه برندی باشد که سازمان با آن رابطه ی سیاسی ندارد ولی در یک کشور دوست برگزار گردد،روند کار چگونه خواهد بود؟

     آقای علوی در پاسخ فرمودند : نگاه ما به نمایشگاه ها به عنوان یک سازمان دهنده ی نمایشگاهی است. در صورتیکه نگاه شما یک نگاه خاص بوده و ذهن شما معطوف به یک حوزه ی خاص می باشد. ما ارتباطاتی با سازمان توسعه تجارت داریم. در کار خود اولویت هایی مانند بازار صادرات، ارتباط با کشورها و سطح روابط موجود، بررسی نمایشگاه های دارای سود در صادرات، مسائل گمرکی، درخواست انجمن ها ، بررسی نتایج نمایشگاه های قبلی و .... را ملاک کار خود قرار می دهیم.
     در خصوص برقراری ارتباط نزدیک میان نمایندگان شما و کارشناسان ما، این نکته را یادآور می شوم که شما باید نیازمندی ها و اطلاعات خود را به سازمان توسعه تجارت اعلام فرمائید. نگاه اصلی ما بر روی سازماندهی اجرا می باشد.(به عنوان مثال: اینکه پاویون جمهوری اسلامی ایران چند متر باشد. در جای خوبی از نمایشگاه قرار داشته باشد و ...). هیچ کس جز شما نمی تواند در حوزه ی IT تحقیقات لازم را انجام دهد. زیرا شما در این زمینه متخصص هستید. خود شما هستید که می توانید به نتیجه برسید که کدام کشور می تواند بازار مناسبی را در اختیار شما قرار دهد. پس از بررسی ها و تصمیم گیری های شما، سازمان توسعه و تجارت وارد عمل می‌شود. ما اگر از یک بازار مطمئن نباشیم در آن شرکت نخواهیم کرد. شما باید ارتباطات خود را با سازمان توسعه و تجارت قوی نمائید. زیرا اظهار نظر های ما در یک حوزه ی تخصصی همانند IT قابل اتکا نخواهد بود.
     لازم به ذکر است، MUMA.DE   مرکز تحقیقات نمایشگاهی می باشد که دارای دسته بندی های جستجو است که اطلاعات مفیدی را در مورد نمایشگاه های سال های گذشته در اختیار شما قرار خواهد داد.
     اگر بخواهید بصورت مستقل در این نمایشگاه ها حاضر شوید،  باید به سازمان توسعه تجارت مراجعه نمائید. سازمان نیز یارانه هایی را در نظر می گیرد که با کمی تاخیر پرداخت می نماید. شرکت نمایشگاه ها فقط با عنوان جمهوری اسلامی ایران در عرصه ی بین المللی حاضر خواهد شد.
     اگر هم بخواهید یک پاویون به نام سازمان داشته باشید و توانمندی های صنف را به نمایش بگذارید، در چهارچوب برنامه ی نمایشگاهی (آنچه که برای سال مصوب می گردد) می توانید حضور داشته باشید.
     در مورد اعزام هیئت تجاری نیز،  ممکن است از بعضی نمایشگاه ها به همراه برده شود. این مورد در حوزه ی کار نمایشگاه ها و سازمان توسعه تجارت خواهد بود و ممکن است از شما نیز دعوت به عمل آورده شود.
     شرکت نمایشگاه ها هیچ لیست سیاهی جهت ایجاد محدودیت شرکت در نمایشگاه های خارجی ندارد. ولی سازمان توسعه و تجارت برای برخی از نمایشگاه ها محدودیت هایی را قائل می باشد و هنگام صدور مجوز جوانب را نیز در نظر خواهد گرفت. ولی در جائی که روابط سیاسی نداریم، حضور هم نخواهیم داشت. در مورد نمایشگاه‌هایی هم که در یک کشور سوم برگزار می گردد، باز هم سازمان توسعه تجارت تصمیم گیرنده ی نهائی می باشد.
     شرکت هایی هم که بصورت خصوصی اقدام به اعزام هیئت تجاری می نمایند، تحت نظر سازمان توسعه و تجارت می باشند. در غیر اینصورت غیر رسمی و غیر قانونی خواهند بود.
     در خصوص محدودیت حضور اعضاء نیز می توان گفت: حداقل متراژ برای هر شرکت 12 متر مربع می باشد. معمولا برای هر 12 متر مربع، 2 نفر می تواند حضور داشته باشد. ولی برای کشورهایی که نیاز به تهیه ی ویزا می باشد، محدودیت های بیشتری موجود می باشد در بعضی از کشورها نیز ممکن است این محدودیت ها از انعطاف بیشتری برخوردار باشد.
     ایشان در ادامه یادآور شدند  که اگر درخواستی را ارائه دادید باید در ابتدا مبالغ مربوط به آن را پرداخت نمائید. این هزینه ها، مبالغ مربوط به مشارکت می باشد. هیچ پاویونی نباید خالی باشد. شما در ابتدا باید ظرفیت سنجی نمائید و پس از آن اقدامات لازم را انجام دهید. بنابراین 6 ماه قبل از حضور در نمایشگاه باید بررسی های لازم را کرده باشید. وجهی که پرداخت شده باشد قابل استرداد نخواهد بود. در بعد حضور در عرصه ی نمایشگاه های خارجی از یکدیگر جدا نیستیم و نمی خواهیم خدشه ای به اعتبار ملی ما وارد شود.
     هزینه های دریافتی نیز در اموری از قبیل، غرفه سازی، حمل کالاهای نمایشگاهی و ... صرف خواهد شد.
     پس از پایان نشست، اعضا به توافق رسیدند که قرار یک نشست با مسئولین مربوطه در سازمان توسعه تجارت را در دستور کار داشته باشند.

     مصوبات این جلسه
     عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
     هماهنگ نمودن یک قرار ملاقات با مسئولین سازمان توسعه و ... خانم کفایتی در دست اقدام هماهنگ نمودن یک قرار ملاقات با مسئولین سازمان توسعه و تجارت
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان