سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   
    •  
     چهارمین نشست کمیسیون آموزش و پژوهش

     صورت جلسه کمیسیونهای تخصصی استانی 

     شماره: 4
     تاریخ : ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
     موضوع : چهارمین نشست کمیسیون آموزش و پژوهش
     مکان جلسه : دبیرخانه نصر کشور زمان: 12:00 تا 14:00
     دبیر جلسه : صائبه سلوکی
     دستور جلسه :

     1)    ارائه گزارشی در خصوص کمیسیون آموزش سایر استانها با هدف شناسایی ترکیب روسای کمیسیونهای سایر استانها برای تعامل همافزایی و شناخت کارهای انجام شده و شناسایی مشکلات آنها.
     2)    ارائه گزارش در خصوص تهیه لیست خوداظهاری شرکتهای حوزه آموزش و شناسایی شرکتهای فعالی که مجوز شورا را دارند اما مجوز سازمان را ندارند.
     3)    بررسی موضوع پژوهش و درخواست تخصیص بودجه از شورای مرکزی بابت طرح پیشنهادی.
     4)    طرح "هماندیشی بر روی طرح اولیه برای تولیگری سازمان نظام صنفی رایانهای کشور در خصوص نظارت، ارزیابی و استانداردسازی در حوزه آموزشهای تخصصی ICT

     حاضران در جلسه:

     فریبا مهدیون (تهران)- محمود خاکباز (خراسان رضوی)- مجید کرباسچی (اصفهان)-  صائبه سلوکی (سیستان و بلوچستان)- سارا احسانی (دبیرخانه سازمان)- خانم عمرانی نوا ( رییس کمیسیون آموزش و پژوهش استان مازندران و مهمان جلسه)

     چکیده:

     در ابتدا از مهمان محترم ، خانم عمرانی نوا، درخواست شد تا ضمن معرفی خود به بیان شرح مختصری از فعالیت هایشان در کمیسیون آموزش و پژوهش مازندران و همچنین مشکلات این کمیسیون بپردازند. ایشان یکی از مهمترین مشکلات را عدم اطمینان شرکتهای عضو و غیرعضو به سازمان دانستند که علی رغم تلاش های فراوان (از جمله برگزاری دوره ها و سمینارهای رایگان با هدف ترغیب افراد به عضویت در کمیسیون آموزش و با هزینه شخصی خانم عمرانی نوا) حاضر به مشارکت، فعالیت و همکاری با این کمیسیون نیستند و هدف از حضور در این جلسه را درخواست راهنمایی از اعضای کمیسیون  در راستای حل مشکلات و نیز انگیزش اعضا مذکور دانستند.
     در ادامه اعضا ضمن تشکر از حضور خانم عمرانی نوا، مشکلات اصلی موجود در شهرستانها منجمله مازندران را به دو گروه تقسم بندی کردند:
     1)    در بعضی شهرستانها عضویت در سازمان منوط به اعتبار اشخاص است و نه به اعتبار سازمان. با این توضیح که افراد به دلیل احترام و اعتبار یک یا چند شخص متنفذ و تشویق ایشان، عضو سازمان میشوند، بدیهی است که عضویت این افراد بدون شناخت کافی از اهداف و رسالت بوده و نتیجتا" با فعالیت های چندانی توام نخواهد بود.
     2)    جغرافیای بعضی استانها نیز مسئله ای است که تردد را مشکل میکند در نتیجه این مشکلات حضور فیزیکی اشخاص و فعالیت و مشارکت در جلسات را ( حتی با وجود علاقه مندی افراد) کمرنگ میکند.
     در ادامه و در رابطه با دستورجلسه اول، پس از ارائه گزارش مربوطه، استانهای فعال شناسایی شدند. این استانها عبارتند از: تهران، اصفهان، خراسان، فارس، قم، کرمان، گیلان، مازندران، همدان و یزد.
     مقرر گردید طی نامه تشویقی به استانهای مذکور از آنها تقاضا گردد فعالیت ها و موفقیت ها و دستاوردهایشان را به دبیرخانه ارسال کنند. همچنین در این نامه به این نکته اشاره شود که در جلسات آتی از این استانها دعوت می شود تا در یکی از جلسات کمیسیون آموزش و پژوهش کشور حضور یابند و به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود بپردازند.
     سایر پیشنهادات مطروحه در جلسه به شرح زیر است:
     •    این سوال مطرح گردید که در سازمان ، فرهنگ در کدام قسمت دیده شده است؟ و پیشنهاد گردید کلمه فرهنگ به عنوان :کمیسیون آموزش و پژوهش" اضافه گردد زیرا یکی از رسالت های این کمیسیون فرهنگ سازی می باشد.
     •    پیشنهاد گردید چهارچوبی استاندارد و لازم الاجرا توسط کمیسیون آموزش و پژوهش کشور طراحی و به سایر استانها ابلاغ گردد که در آن دو طیف از وظایف پیش بینی گردد:
      1) وظایف مشخص و اجباری ( آیین نامه کمیسیونی)     2) وظایف اختیاری
     لازم به ذکر است در راستای طراحی این چهارچوب میتوان از کمیسیون های سایر استانها نیز کمک گرفت.
     •    سیستمی برای آموزش های IT با تکیه بر چهار اصل زیر طراحی شود:
     1)    مراکز آموزشی: از نظر مجوز، امکانات و تجهیزات
     2)    مدرس ها: چگونگی احراز صلاحیت مدرس ها
     3)    دوره ها و چگونگی سرفصلهای دروس
     4)    گواهی نامه های صادر شده
     در خصوص دستور جلسه چهارم این نکته عنوان شد که جهت نیل به این هدف لازم است تفاهم نامه ای با یکی از ارگانهای دولتی مربوطه ( مثل سازمان ICT کشور، وزارت علوم و یا سازمان یا شورای عالی انفورماتیک کشور) منعقد گردد و طی آن تولیگری سازمان نظام صنفی رایانهای کشور در خصوص نظارت، ارزیابی و استانداردسازی در حوزه آموزشهای تخصصی ICTتعیین گردد.
     مقرر گردید پیش نویسی حاوی پیشنهاداتی در رابطه با چگونگی تولی گری سازمان در حوزه آموزشهای تخصصی ICTتهیه گردد و درخواست جلسه ای از جناب آقای حکیم جوادی شود تا در جلسه ای با حضور ایشان،  رییس سازمان  و اعضا  به این موضوع پرداخته و چاره اندیشی شود.
     همچنین با اشاره اعضا به بحث مشکلات موجود در بحث مجوزهای شرکت های آموزشی، آقای خاکباز این مشکلات را حل شدنی دانستند و مقرر گردید نامه ای از سوی آقای خاکباز خطاب به جناب آقای دکتر پرند رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در خصوص بحث مجوزها تنظیم و ارسال گردد و درخواست جلسه ای حضوری با ایشان شود.
     در پایان به دلیل ذیق وقت ادامه بررسی دستورجلسات به جلسه آتی موکول گشت.

     مصوبات این جلسه
     عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان